Drzwi prawe czy lewe? Otwierane do wewnątrz czy zewnątrz? Porcja ciekawostek na temat drzwi

Drzwi lewe czy prawe – jak je rozpoznać aby właściwie zamówić?

Aby wiedzieć z jakimi drzwiami mamy do czynienia wystarczy określić położenie zawiasów kiedy stoimy przed drzwiami w taki sposób aby otwierały się one ,,na nas”.

  • Jeżeli zawiasy znajdują się po naszej lewej stronie to mamy do czynienia z drzwiami lewymi.
  • Jeżeli zawiasy znajdują się prawej stronie – wówczas są to drzwi prawe.

Pamiętaj, aby zawsze patrzeć na drzwi od strony na którą się otwierają. To nie położenie klamki jak niektórzy myślą określa nam rodzaj drzwi tylko lokalizacja zawiasów.

Drzwi przylgowe czy bezprzylgowe – o co chodzi?

  • Drewniane drzwi przylgowe to najpopularniejszy rodzaj drzwi. Lekko wystają poza ościeżnicę, a ich zawiasy są widoczne.
  • Drewniane drzwi bezprzylgowe to takie, których skrzydło tworzy spójną całość z ościeżnicą tworząc równą, gładką powierzchnię. Tego typu drzwi mają zawiasy ukryte, które również określane są mianem zawiasów bezprzylgowych.

Główna różnica między drzwiami przylgowymi i bezprzylgowymi sprowadza się do ich ceny i wyglądu. Zazwyczaj zawiasy ukryte (bezprzylgowe) są droższe od standardowych. Jeśli pominiemy aspekt związany z ceną to zostaje nam kwestia wyglądu, czyli rzecz gustu – co się komu podoba najlepiej.

Drzwi otwierane do wewnątrz czy na zewnątrz, czyli kolejny dylemat

W przypadku mieszkania raczej nie mamy wyboru jeśli chodzi o otwieranie naszych drzwi wejściowych. Chodzi o regulacje prawne dotyczące drogi ewakuacyjnej – drzwi otwierane na zewnątrz zabierały by przestrzeń przeznaczoną na drogę ewakuacyjną.

Jeśli mieszkamy w domu to owszem, mamy wybór choć praktyczność będzie tu dyktować warunki. Nie przed każdymi drzwiami wejściowymi mamy daszek nad głową co sprawi, że drzwi otwierane na zewnątrz będą po prostu niepraktyczne. Będziemy musieli się za każdym razem wychylać co przy złej pogodzie lub w sytuacji kiedy wolimy nie pokazywać się komuś obcemu w piżamie będzie dla nas niekomfortowe.

Poza naszą wygodą jest jeszcze jeden czynnik mocno wpływający na decyzję dotyczącą tego w którą stronę drzwi mają się otwierać – bezpieczeństwo. Drzwi wejściowe otwierane do wewnątrz są znacznie mniej narażone na włamanie wszak zawiasy znajdują się wewnątrz i ciężko będzie mu je zdemontować. W sytuacji kiedy nasze drzwi wejściowe otwierają się do wewnątrz będziemy mieli także szansę obronić się robiąc jakąś barykadę – kolejny plus.

Wszystko wskazuje na to, że najlepszy wyborem jeśli chodzi o sposób otwierania drzwi wejściowych będzie wybór drzwi takich, które otwierają się do środka. Samo otwarcie drzwi do środka jest gestem zaproszenia naszego gościa lub gości. Osoba stojąca na zewnątrz nie będzie musiała się także odsuwać jeżeli będziemy chcieli ją zaprosić do naszego domu lub mieszkania.

Jeżeli już dobrnęliście do końca naszego artykułu, który powinien ułatwić wybór właściwych drzwi drewnianych to zapraszamy was na poniższy film celem rozluźnienia.

Firma ,,ETOS” Sp. z o.o. jest producentem drewnianych drzwi wewnętrznych oraz zewnętrznych.

Posiadamy własny showroom mieszczący się w Ożarowie Mazowieckim przy ul. Konotopskiej 4A – zaledwie 14km od centrum Warszawy w kierunku Poznania. Przyjdź i zobacz nasze drewniane drzwi.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.