Kilkanaście ciekawostek na temat drzwi

Najstarsze drzwi w Europie?

Zespół archeologów odkrył, że drzwi w Zurychu (Szwajcaria) mają ponad 5100 lat. Najstarsze znane drzwi na świecie pochodzą ze starożytnego Egiptu. Starożytne drzwi były bardzo proste – wykonane są z drewnianej płyty do której przymocowane są zawiasy.

Obrotowe Drzwi Warszawa

Drzwi obrotowe nie ruszają się bardzo szybko ponieważ mogłyby zranić przechodzącą osobę. Co ciekawe w Nowym Jorku obowiązuje prawo, które stanowi, że drzwi obrotowe powinny się obracać w taki sposób aby wykonywały maksymalnie 15 obrotów na minutę. W przypadku kiedy drzwi nie spełniają tego wymogu, nie mogą zostać dopuszczone do użytku publicznego. Wynalazca Theophilus Van Kannel był pierwszym w historii podmiotem otrzymującym patent na drzwi obrotowe w 1888 roku.

Gdzie znajdują się największe drzwi na świecie?

Największe drzwi na świecie to drzwi wejściowe do budynku montażowego NASA w Kennedy Space Center. Drzwi mają wysokość 456 stóp, a proces ich zamykania lub otwierania trwa 45 minut.

Egipcjanie jako pierwsi stworzyli prototyp zamka. Było to ponad 4000 lat temu. Były to zamki z zawleczkami, które zwykle znajdują się obecnie na zasuwach. Linus Yale spopularyzował zamki w 1861 r.

Co ma wspólnego z drzwiami miesiąc styczeń?

Mitologia Janus – jedno z najważniejszych bóstw staroitalskich czczone w starożytnym Rzymie. Janus był bogiem wszelkich początków, a także uwielbiany jako opiekun drzwi, bram, przejść i mostów, patronem umów i układów sojuszniczych. Na jego cześć drzwi zawsze wychylały się do domu, przyjmując nie tylko gości, ale także samego boga. Od jego imienia pochodzi łacińska nazwa miesiąca styczeń (Ianuarius) jako pierwszego miesiąca roku.

Kultura feng shui

Według Feng Shui drzwi równoważą naturalne energie w domu, aby zwiększyć dobrobyt i bogactwo. Droga do drzwi powinna być wolna od przeszkód i innych przedmiotów, aby energia mogła płynąć naturalnie w całym domu, z korzyścią dla właściciela domu i członków jego rodziny.

Co na temat drzwi mówią nasze sny?

Drzwi w snach mają wiele znaczeń. Wszystko zależy w jakim kontekście występują.

  • Jeżeli drzwi w naszym śnie były otwarte to znaczy, że ktoś kogo ostatnio widzieliśmy bardzo nam się spodobał. Miłość na ciebie czeka.
  • Drugie znaczenie otwartych drzwi to pewna droga do obranego celu.
  • Jeżeli drzwi były zamknięte oznacza to, że na naszej drodze spotkamy przeszkody.
  • Kiedy w naszym śnie drzwi same się otwierają choć nie są automatyczne to znaczy, że niepotrzebnie boimy się problemów bowiem w łatwy sposób możemy je rozwiązać.
  • Jeżeli drzwi w twoim śnie nie miały klamki to znak, że znalazłeś się w trudnej sytuacji, bez wyjścia.
  • Nawet szyby w sennych drzwiach mają znaczenie – oznaczają sukces w interesach.
  • Kiedy śni ci się pokój z wieloma drzwiami to znak, że musisz się pilnować przed utratą swojego kapitału.
  • Kiedy drzwi w twoim śnie są szeroko otwarte oznacza to nagły i duży zysk.
  • Kiedy drzwi we śnie skrzypią to także jest oznaka problemów w biznesie.

Firma ,,ETOS” Sp. z o.o. jest producentem drewnianych drzwi wewnętrznych oraz zewnętrznych.

Posiadamy własny showroom mieszczący się w Ożarowie Mazowieckim przy ul. Konotopskiej 4A – zaledwie 14 km od centrum Warszawy w kierunku Poznania.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.