O kulturze w drzwiach słów kilka

Jak się zachowywać? Kogo przepuścić? Czy wychodząca osoba zawsze ma pierwszeństwo?

Drzwi to obowiązkowy element praktycznie każdego pomieszczenia. Od wielu lat istnieją pewne reguły savoir-vivru, które określają nam poziom kultury danego człowieka.

Kobiecie się ustępuje, to kobieta ma pierwszeństwo w drzwiach, ale czy zawsze musi iść pierwsza?

Kiedy drewniane drzwi otwierają się na otwierających to mężczyzna powinien pierwszy chwycić za klamkę, otworzyć drzwi i dać do zrozumienia, że kobieta ma u niego pierwszeństwo.

Istnieje jednak mały wyjątek od tego kto pierwszy przekroczy próg drzwi. Mianowicie jeżeli drzwi będą otwierać się do wewnątrz, czyli nie na otwierających to mężczyzna zamiast próbować odpychać drzwi ręką, które mogą się przecież odbić od czegoś lub nawet kogoś i wracając uderzyć kobietę powinien przejść pierwszy przez próg, przytrzymać drzwi i zaprosić kobietę na drugą stronę. Ten gest, mimo, że to mężczyzna pokonał pierwszy próg z pewnością będzie odebrany pozytywnie, zwłaszcza jeżeli drzwi o których mowa będą solidne, ciężkie.

Kolejna zasada, która mówi o tym, że mężczyźnie również wypada prowadzić w drzwiach to restauracja. To właśnie wtedy pan może wejść pierwszy i prowadzić swoją partnerkę do stolika o ile nie ma kelnera, który pełni taką funkcję.

Kto jeszcze może mieć pierwszeństwo w drzwiach?

Jeżeli przed drzwiami stoi dwóch mężczyzn lub dwie kobiety to w takim przypadku wkracza do akcji reguła wieku. Osoba starsza ma zawsze pierwszeństwo przed tą młodszą. Dorosły mężczyzna nie musi też otwierać drzwi nastolatce, gdyż bardziej kluczowy jest tu wiek.

Drzwi ,,biznesowe”

W pracy pierwszeństwo w drzwiach może być nieco inne. Osoby na wyższych stanowiskach mogą, aczkolwiek nie muszą przepuszczać w drzwiach swoich podwładnych, które są kobietami. Oznacza to nic innego jak to, że dyrektor / prezes / profesor / doktor nie musi przepuszczać w drzwiach sekretarki / studentki / asystentki.

Jeśli chodzi o relację z klientami to wypada wręcz przepuścić naszego klienta w drzwiach – będzie to oznaką szacunku i otwartości, chęci podjęcia współpracy.

Mijanie w drzwiach – kto i kiedy ma pierwszeństwo?

W sklepach jak i środkach komunikacji miejskiej, w zasadzie wszędzie, przyjęło się, że pierwszeństwo ma osoba, która wychodzi z danego miejsca, pomieszczenia. Tę zasadę stosuje się niezależnie od wieku, płci czy statusu społecznego. Poza kulturą chodzi przede wszystkim o aspekt logiczny – osoba która wyjdzie z pomieszczenia, z autobusu, zrobi miejsce osobom wchodzącym.

Różnica między gentlemanem, a sługą

Bywają sytuacje w których panowie zbyt mocno starają się być kulturalni. Jeżeli stoimy na przystanku razem z wieloma kobietami to nie musimy przepuszczać ich wszystkich. Wystarczy, że przodem pójdzie twoja towarzyszka podróży lub pierwszeństwo możesz zaoferować pierwszej w kolejce kobiecie. Można tutaj przytoczyć również przykład z teatru – wpuszczenie wszystkich na widownie to zadanie obsługi tam pracującej, a nie twoje.

Jak poprawnie przepuszczać kobietę w drzwiach ? – poradnik od Czas Gentlemanów

Czy wypada pukać do drzwi?

Wszystko zależy od tego w jakim budynku są te drzwi zamontowane. Jeżeli będą to drzwi w urzędzie to pukanie można pominąć – przyjmuje się, że pracownicy powinni być do naszej dyspozycji, a powiadamianie o naszym przyjściu nie musi się odbywać zwłaszcza jeżeli w pomieszczeniu pracuje kilka osób. Ta zasada ma jednak tyle samo zwolenników co przeciwników.

Jeśli chodzi o gabinety lekarskie, drzwi przy których jesteśmy pierwszy raz, a są to drzwi w jakiejś prywatnej firmie to pukanie dobrze o nas świadczy – informujemy o naszym nadejściu co jest dość ważne w przypadku gdy za drzwiami jest inny pacjent bądź też za drzwiami omawiana jest ważna i poufna strategia biznesowa firmy.

Trzaskanie drzwiami to nigdy nie jest dobry sposób na ich zamknięcie. Jest oznaką rozstania z pozostałymi w niezgodzie, brakiem szacunku dla reszty osób w pobliżu.

Firma ,,ETOS” Sp. z o.o. jest producentem drewnianych drzwi wewnętrznych oraz zewnętrznych.

Posiadamy własny showroom mieszczący się w Ożarowie Mazowieckim przy ul. Konotopskiej 4A – zaledwie 14km od centrum Warszawy w kierunku Poznania.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.